Connect with us

Polska

Róża Thun apeluje do Komisji Europejskiej o postawienie rządu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Dodano

dnia

Róża Thun/fot. profil społecznościowy posłanki
Róża Thun/fot. profil społecznościowy na Faceboooku

„Przez dziewięć lat wznosiliśmy wspólnie toasty za wolność i demokrację, dziś wzniesiemy toast „o wolność”. Tak, ona jest zagrożona, jesteśmy w bardzo trudnym momencie” – mówiła europosłanka Róża Thun do zgromadzonych przy ul. Mostowej w ramach „Łyku Wolności”, którzy przyszli z flagami Polski i Unii Europejskiej. Na scenie pojawił się także poseł Jerzy Meysztowicz (.Nowoczesna) oraz Fryderyk Zoll, syn byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

„Nie odpuszczajmy, zapisujmy się do Komisji Wyborczych, pilnujmy tych wyborów. Nie możemy im oddać samorządów, a bez Waszego osobistego zaangażowania będzie bardzo, bardzo trudno” – mówiła Róża Thun w przemówieniu przy okazji imprezy „Łyk Wolności”, organizowanej po raz dziesiąty przy ul. Mostowej w Krakowie.

„Andrzej Zoll, Adam Strzębosz, Jerzy Stępień, Andrzej Rzepliński, Adam Bodnar – niech będą wzorem dla wszystkich sędziów, prawników. Dzisiaj jest niesamowicie ważny moment. Myślę o Stowarzyszeniu Iustitia oraz Stowarzyszeniu Themis, które dają wspaniałe świadectwo i bronią wolności sądów. Z Krakowa chciałabym wymienić dwa nazwiska – Waldemar Żurek i Beata Morawiec. Zachowują się wiernie, uczciwie i godnie” – podkreślała europosłanka.

 

Thun: polski rząd przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

„Oprócz prawników mamy też wielu publicystów, którzy piszą odważne, mądre teksty, domagające się od Komisji Europejskiej, żeby postawiła polski rząd przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym ludziom również należą się wielkie brawa. Pamiętajmy, że to jest nasza Komisja Europejska i nasz Trybunał Sprawiedliwości UE” – mówiła Róża Thun.

„Jeżeli w Polsce nie potrafimy sami poradzić sobie z tym problemem, to po to wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, żeby używać tych instytucji. Dziękujemy tym, którzy się tego domagają. Rozumiem, że Państwo też domagają się, aby polski rząd postawić przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – podkreślała.

„Nie dajcie sobie wmówić, że to jest skarga na Polskę. To nie jest skarga na Polskę. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu jest elementem wymiaru sprawiedliwości w UE. Jest tak samo nasz, jak każdego innego kraju członkowskiego. To jest nasz system sprawiedliwości i nie dajmy sobie wmówić, że my skarżymy na nasz kraj. To jest po prostu nieprawda” – mówił poseł Jerzy Meysztowicz z .Nowoczesnej.

Źródło:
SejmLog

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.