Connect with us

Polska

Sejmowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego. Premier złożył wniosek o wotum zaufania

Dodano

dnia

Mateusz Morawiecki/fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
Fot. Flickr/Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Premier Mateusz Morawiecki złożył w Sejmie wniosek o wotum zaufania dla swojego rządu. Następnie wygłosił półgodzinne przemówienie, w trakcie którego uzasadniał, dlaczego powinien je otrzymać.

– Proszę wysoką izbę o ocenę ostatnich trzech lat. Chcę też wybiec w przyszłość, bo liczę, że będziemy kontynuować zmiany – powiedział we wstępie swojego wystąpienia Mateusz Morawiecki, a następnie zaczął dziękować swoim ministrom.

Premier dodał, że wraz ze swoim rządem chciałby zmieniać Polskę we współpracy z opozycją.

– Chcemy naprawiać Rzeczpospolitą dalej. Widać ile udało się przez trzy lata zrobić i nie trzeba różnych pism pisać za granicę – oświadczył.

Po chwili premier przeszedł do wymieniania postulatów, które w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości udało się zrealizować.

– Od stycznia mamy najniższe podatki w Unii Europejskiej dla małych firm, obiecaliśmy, że powołamy Centrum Analiz Strategicznych i to zrobiliśmy. W tym roku wdrożyliśmy rozporządzenie o jakości paliw, o jakości pieców. Wśród wielu spełnionych obietnic jest podpisanie umowy na zakup Patriotów, czyli obrona naszego nieba – wymieniał.

Mateusz Morawiecki: nie będzie podwyżek cen energii. Deficyt najniższy w ciągu ostatnich 30 lat

Podczas wystąpienia Mateusz Morawiecki poruszył głośny w ostatnim czasie temat cen energii. Premier zapewnił, że podwyżek nie będzie.

– My mieliśmy energetykę opartą prawie w 100% o węgiel. Transformacja musi przebiegać 50 lat albo i dłużej. Mimo błędów z przeszłości chcę powiedzieć nie będzie podwyżek cen energii – powiedział.

Morawiecki zapowiedział też, że rząd będzie proponował ulgi dla kolejnych grup społecznych.

– Będziemy proponować kolejne ulgi dla bardzo wielu grup społecznych. To jest nasza droga. To wykonywanie testamentu Prezydenta Kaczyńskiego. Nie ma dla mnie ważniejszej sprawy niż to, żeby podnosić standard życia Polaków do poziomu zachodnioeuropejskiego – oświadczył.

Nie zabrakło również odniesień do kwestii uszczelnienia VAT oraz najniższego deficytu w ciągu 30 ostatnich lat.

– Dzisiaj my lukę w VAT uszczelniamy i obniżamy dla zwykłych obywateli, a jednocześnie dochody państwa rosną. Będziemy mieli prawie 50% więcej wpływów do budżet – powiedział premier.

– W tym roku deficyt będzie najniższy w historii ostatnich 30 lat. Będzie niższy niż 1 punkt procentowy. Oparłem moją prośbę o wiele konkretnych twardych danych. O wiarygodność tego co zrobiliśmy, o dotrzymywanie słowa – dodał.

Podczas wystąpienia Morawiecki zwrócił się też do opozycji, którą zaprosił do wspólnego świętowania rocznic Okrągłego Stołu oraz przystąpienia Polski do NATO i UE.

– Przyszły rok jest pełen rocznic. Apeluję, żebyśmy wszyscy razem potrafili obchodzić te święta w sposób godny. Zrobimy wszystko, żeby Polska była wtedy radosna – powiedział.

– Będziemy potwierdzali naszą polityką, że podnosimy standard życia Polaków. Wysoka Izbo, dziękuję za możliwość zaprezentowania tego, co udało nam się zrobić i zarysowanie tego, co planujemy. Jesteśmy na dobrej drodze i będziemy, zrealizujemy ten cel – zakończył szef rządu.

Źródło:
Kancelaria Premiera
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.