Connect with us

Fake News

Zatrzymali za jazdę hulajnogą przy pomniku? Wszystkie media skłamały, Fakty TVN „królem fakenewsa”

Dodano

dnia

Screen z materiału "Faktów TVN" o pomniku smoleńskim

Z całą pewnością usłyszeliście lub przeczytaliście o wylegitymowaniu dwóch nastolatków, którzy – jak podawały rodzime media – jeździli „pod” lub „wokół” pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Na Twitterze powstał hashtag, a obrazek z hulajnogą wkleił na swój profil nawet poseł na Sejm – Sławomir Nitras. Dopiero materiał z monitoringu udostępniony przez policję, pokazał prawdę.

Fakenews żył swoim życiem niemal przez cały dzień. Kolejne redakcje informowały o „absurdalnym” zachowaniu policjantów. „Fakty” TVN poszły o krok dalej i w wieczornym materiale zwyczajnie stworzyły alternatywną historię, którą szybko zweryfikowała policja, udostępniając zapis z monitoringu miejskiego:

 

Tak brzmiały tytuły w mediach:

NaTemat: Do pomnika smoleńskiego lepiej się nie zbliżać. Policja zatrzymała dwóch nastolatków za… jazdę na hulajnogach.

Radio ZET: Jeździli na hulajnogach pod pomnikiem smoleńskim. Policja zatrzymała nastolatków.

Metro Warszawa: Czy przy pomniku smoleńskim można jechać na hulajnodze? Policja mówi, dlaczego interweniowała.

Onet: policja zatrzymała nastolatków, bo jeździli na hulajnogach przed pomnikiem smoleńskim w Warszawie.

Gazeta Wyborcza: Policja zatrzymała nastolatków, bo jeździli na hulajnogach pod pomnikiem smoleńskim.

Dziennik.pl: Hulajnogą wokół pomnika smoleńskiego? Policja zabrania.

Wprost: Interwencja policji przed pomnikiem smoleńskim. „Doszło do styku hulajnóg z pomnikiem”.

Fakty TVN: Policjanci ścigali dzieci na hulajnogach, bo „uderzały kołami o pomnik smoleński”.

Media określały miejsce jazdy nastolatków słowami „POD pomnikiem”, „PRZY pomniku”, „PRZED pomnikiem” i „WOKÓŁ pomnika”. Fakty TVN zasugerowały wręcz jazdę wyłącznie po placu. Wszystkie media, bez wyjątku – kłamały.

Alternatywna rzeczywistość „Faktów TVN”

Na osobną kategorię manipulacji zasługuje materiał „Faktów” TVN, które całą sprawę opisały słowami:  „Czy jazda na hulajnodze przy pomniku uwłacza upamiętnionym? Policjanci w Warszawie uznali, że tak. Wkroczyli do akcji i zabrali do radiowozu nastolatków, którzy jeździli hulajnogami na Placu Piłsudskiego”.

Materiał wideo, przygotowany przez Pawła Abramowicza nie mieści się w żadnym, nawet najszerszym pojęciu dziennikarstwa, dlatego zachęcamy, aby obejrzeć go w całości na stronie internetowej „Faktów” TVN, a następnie zestawić z nagraniem udostępnionym przez stołeczną policję, które pokazuje całą sytuację z perspektywy monitoringu miejskiego.

Źródło:
Fakty TVN, Policja Warszawa
17 komentarzy

17 Comments

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.