Connect with us

Fake News

Zatrzymali za jazdę hulajnogą przy pomniku? Wszystkie media skłamały, Fakty TVN „królem fakenewsa”

Lemingopedia

Dodano

dnia

Screen z materiału "Faktów TVN" o pomniku smoleńskim

Z całą pewnością usłyszeliście lub przeczytaliście o wylegitymowaniu dwóch nastolatków, którzy – jak podawały rodzime media – jeździli „pod” lub „wokół” pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Na Twitterze powstał hashtag, a obrazek z hulajnogą wkleił na swój profil nawet poseł na Sejm – Sławomir Nitras. Dopiero materiał z monitoringu udostępniony przez policję, pokazał prawdę.

Fakenews żył swoim życiem niemal przez cały dzień. Kolejne redakcje informowały o „absurdalnym” zachowaniu policjantów. „Fakty” TVN poszły o krok dalej i w wieczornym materiale zwyczajnie stworzyły alternatywną historię, którą szybko zweryfikowała policja, udostępniając zapis z monitoringu miejskiego:

 

Tak brzmiały tytuły w mediach:

NaTemat: Do pomnika smoleńskiego lepiej się nie zbliżać. Policja zatrzymała dwóch nastolatków za… jazdę na hulajnogach.

Radio ZET: Jeździli na hulajnogach pod pomnikiem smoleńskim. Policja zatrzymała nastolatków.

Metro Warszawa: Czy przy pomniku smoleńskim można jechać na hulajnodze? Policja mówi, dlaczego interweniowała.

Onet: policja zatrzymała nastolatków, bo jeździli na hulajnogach przed pomnikiem smoleńskim w Warszawie.

Gazeta Wyborcza: Policja zatrzymała nastolatków, bo jeździli na hulajnogach pod pomnikiem smoleńskim.

Dziennik.pl: Hulajnogą wokół pomnika smoleńskiego? Policja zabrania.

Wprost: Interwencja policji przed pomnikiem smoleńskim. „Doszło do styku hulajnóg z pomnikiem”.

Fakty TVN: Policjanci ścigali dzieci na hulajnogach, bo „uderzały kołami o pomnik smoleński”.

Media określały miejsce jazdy nastolatków słowami „POD pomnikiem”, „PRZY pomniku”, „PRZED pomnikiem” i „WOKÓŁ pomnika”. Fakty TVN zasugerowały wręcz jazdę wyłącznie po placu. Wszystkie media, bez wyjątku – kłamały.

Alternatywna rzeczywistość „Faktów TVN”

Na osobną kategorię manipulacji zasługuje materiał „Faktów” TVN, które całą sprawę opisały słowami:  „Czy jazda na hulajnodze przy pomniku uwłacza upamiętnionym? Policjanci w Warszawie uznali, że tak. Wkroczyli do akcji i zabrali do radiowozu nastolatków, którzy jeździli hulajnogami na Placu Piłsudskiego”.

Materiał wideo, przygotowany przez Pawła Abramowicza nie mieści się w żadnym, nawet najszerszym pojęciu dziennikarstwa, dlatego zachęcamy, aby obejrzeć go w całości na stronie internetowej „Faktów” TVN, a następnie zestawić z nagraniem udostępnionym przez stołeczną policję, które pokazuje całą sytuację z perspektywy monitoringu miejskiego.

Źródło:
Fakty TVN, Policja Warszawa
17 komentarzy

17 Comments

 1. Avatar

  piotr

  10 kwietnia 2019 at 23:51

  Nie rozumiem, jaki tutaj jest „fake news”? Zdarzenie miało miejsce – miejsce wlasciwe, czas wlasciwy, osoby wlasciwe, itp, wiec o co chodzi? Praktycznie wwszystko sie zgadza, zdjecia sa prawdziwe, nie spreparowane. Jeśli już to najzwyczajniej w świecie drobna nieścisłość – co to za róznica czy na, przy, pod czy obok pomnika? Poza tym nie mozna powiedziec, ze oni „jechali NA pomniku” bo oni się po prostu od niego odbili. Gdyby jechali, to byłaby to jazda ciągła po ścianie (bo po schodach raczej się nie da), więc tak naprawdę trafiliście jak kulą w płot i to WY MANIPULUJECIE.

 2. Avatar

  Zofia

  28 marca 2019 at 11:46

  Dla wielu PO czy POD to, to samo, a jednak ta mała różnica, bardzo dużo mówi o intencjach i kulturze, nie tylko wypowiedzi.

 3. Avatar

  woj

  25 marca 2019 at 23:05

  Schody są po to aby po nich chodzić jedzic i skakać jak postawii sobie taki pomnik to może niech postawia straz jak pod pomnikiem nieznanego zolnierza robia z nich meczennikow a to tylko kolejna katastrofa samolotu

 4. Avatar

  ToTylkoJa

  25 marca 2019 at 21:27

  Tak czy inaczej, nastolatkowie zostali zatrzymani przez kinder-zomo, niepotrzebnie i bez sensu, nic nie zostało zniszczone. Prawie jak w Korei Północnej, pomniki Kim Irsena są pod specjalnym nadzorem.

 5. Avatar

  Foksal

  25 marca 2019 at 21:01

  policja dobrze zrobiła. trzeba dzieciom tłumaczyć, co wolno, a czego nie. chłopcy zniszczyli pomnik – rodzice powinni naprawić.

 6. Avatar

  Dewuwuzelator

  25 marca 2019 at 18:36

  Najlepsze są wpisy takich jak niejaka Iza czy Marcin Zmuda, którzy nie obejrzała filmu i wpiera, że nie było żadnego fakenewsa, wszystko zgodnie z prawdą.

 7. Avatar

  Zofia Augustynowicz

  25 marca 2019 at 18:29

  Proponuję, by te „maleństwa” pojeździły po pomnikach babci, cioci, i kogoś tam z rodziny. Chodzi o uczenie dzieci, młodzieży zwykłej kultury, poszanowania i przyzwoitości – takie cechy ogólnoludzkie, uniwersalne bez względu na sentymenty polityczne, religijne. J.t skandaliczne zachowanie, ale ktoś widać ich tego nie nauczył, tym samym dał przyzwolenie a „naród” uderzył w histerię.Nie jestem fanką żadnej partii ale nie znoszę wandalizmu, głupoty, braku kultury.

 8. Avatar

  Jan Bogatko

  25 marca 2019 at 16:40

  Niech pan Trzaskowski wyda na tory dla hulajnóg, zamiast na zbyteczną pomoc dla starych pedałów.

 9. Avatar

  8 pasżer zomo

  25 marca 2019 at 16:39

  ciekaw jestem czy wszyscy obrońcy biednych dzieci tak samo odnieśli by się to wiadomości, że jeżdziły one hulajnogami obok np. grobu Bartoszewskiego. Opcja polityczna tak wam przesłania wizję, że podstawowa ludzka przyzwoitośc jest wam obca.

 10. Avatar

  Magda

  25 marca 2019 at 15:57

  Mimo poglądów i jakichkolwiek uprzedzeń… pomnik stoi, upamiętnia śmierć 96 osob.. naprawdę nie widzicie nic złego w tym, że dzieciaki skaczą po nim hulajnogą? Zero kultury i szacunku, ale co tu sie dziwić, jak rodzice nie potrafią przekazać szacunku i jakiejkolwiek kultury (no bo nie daj Boże dziecko się zestresuje, pffff…) Wstyd mi za niektórych ludzi.

 11. Avatar

  Marian Żmuda

  25 marca 2019 at 13:12

  Po obejrzeniu materiałów mogę wyraźnie powiedzieć że wszystkie media miały rację. Nie rozumiem natomiast o co wam chodzi?? To żaden fejk. Chłopcy normalnie jeżdżą to raz dwa dlaczego policja marnuje państwowe, czyli nasze pieniądze i wreszcie co tam robi monitoring Wszystko wiąże się z tym że publiczne pieniądze są wyrzucane w błoto. Jestem jednak spokojny że następni rządzący rozliczą ten rząd co do złotówki. Pamiętajmy nie ma takiego prawa którego nie da się zmienić a Ci którzy są odpowiedzialni za teraźniejsze zmiany trafią tam gdzie jest ich miejsce czyli do więzienia. Pozdrawiam 😉

 12. Avatar

  Iza

  25 marca 2019 at 12:53

  W tym kraju żenada goni żenade ….. szkoda słów …. brawo media …. bez was nikt by się o tej hańbie dla pomnika nie dowiedział 😂😂😂😂😂 szkoda tylko dzieciaków bo mimo wszystko to dla nich stres

 13. Avatar

  Łukasik Zbigniew.

  25 marca 2019 at 12:34

  Ludzie opamiętajcie się, przecież ci młodzi ludzie robili coś złego i niedopuszczalnego. Nie można być tak zakłamanym i tak pełnym nienawiści żeby nie przyznać racji że w tym przypadku interwencja policji czy nawet każdego z nas w tym również Pana posła powinna byc jednoznaczna i kategoryczna – tak nie można się
  zachowywać.Nie twórzmy mowy nienawiści bo ona jest szkodliwa dla kazdkaż z nas.

 14. Avatar

  on

  25 marca 2019 at 12:21

  fakenews taki że TVN przedstawiło że policja zatrzymała dzieci, za to że po prostu jeździli sobie w pobliżu pomnika… a policja udowodniła, że nie jeździli wcale obok pomnika tylko po prostu skakali na ten pomnik, dlatego poszli ich wylegitymować i tyle 🙂 po sprawie 🙂 ale TVN robi idiotów z policji a z Polaków jakiś debili, że zostają już zatrzymani ponieważ krążą obok pomnika 🙂 ścierwo dziennikarskie

 15. Avatar

  Sebastian

  25 marca 2019 at 11:24

  co za szyderczy głos lektora faktów, myśli że jest zabawny? cały tvn to fałszywe gówno PRZECIEŻ ZNISZCZYLI POMNIK!!

 16. Avatar

  Rafał

  25 marca 2019 at 10:28

  Porysowali tymi hulajnogami cały pomnik tępa cipo, za to ich zatrzymali

 17. Avatar

  Iza

  25 marca 2019 at 09:49

  I gdzie tu faknews? Bronicie czego nie da się obronić. jeździli? jeździli, mnie też milicja goniła, bo na desce po zamkowym i centralnym jeździłam, czy miałam coś złego na myśli? Nie, było płasko, a tu mają górkę.

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.