Connect with us

Polska

Ziemkiewicz: Projekt „Endecja” okazał się fiaskiem. Dla mnie to powód do wstydu

Dodano

dnia

Endecja/fot. SejmLog
SejmLog

Rafał Ziemkiewicz, publicysta tygodnika „Do Rzeczy”, Telewizji Republika oraz TVP Info, a także jeden z założycieli stowarzyszenia „Endecja”, opublikował w sieci wpis, w którym odniósł się do funkcjonowania organizacji. Przyznał, że projekt pod nazwą „Endecja” zakończył się fiaskiem.

„Projekt „Endecja” okazał się fiaskiem. Jednych to martwi, innych może cieszy – dla mnie jest powodem do wstydu. Zaangażowałem się w budowę stowarzyszenia, widząc szansę na powstanie siły społecznej na prawo od PiS, i wierząc, że taka siła jest w stanie wyciągnąć nas wreszcie z błędnego koła polityki plemiennej wojny tożsamościowej, wprowadzając na ścieżkę wiodącą ku Polsce republikańskiej, wolnorynkowej, dostatniej i silnej. Stowarzyszenie Endecja miało działać na rzecz powstania takiej siły i wzmacniać ją” – napisał Ziemkiewicz we wstępie swojego długiego wpis zamieszczonego w serwisie Facebook.

„A w każdym razie, nie chciałem mieć do siebie pretensji, że kiedy taka szansa się pojawiła, nic nie robiłem, ograniczając się do komentowania. Teraz mam za to do siebie pretensje o co innego: o to, że zrobiłem za mało. Nie wgłębiłem się w porę w statut stowarzyszenia, które postanowiłem firmować własną twarzą i nie poddałem go stres-testowi, co będzie, jeśli sprawy pójdą źle. A niestety poszły źle” – dodał w dalszej części.

Ziemkiewicz uważa, że porozumienie prawicy wolnościowej, narodowej i antysystemowej, nadal wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Publicysta przyznaje jednak, że zdaje sobie sprawę, iż sojusz Pawła Kukiza z Januszem Korwin-Mikkem jest bardzo trudny do zrealizowania. „PIWONIA (sojusz prawicy wolnościowej, narodowej i antysystemowej) nadal wydaje mi się najlepszym, co mogłoby Polskę spotkać. Ale porozumienie Pawła Kukiza z Januszem Korwin Mikke z różnych powodów okazuje się niewyobrażalne, a organizacje narodowe są na etapie wzajemnego udowadniania sobie, która jest prawdziwa. Paweł Kukiz zrezygnował z marzenia o ruchu społecznym, opartym na różnych środowiskach, i buduje po prostu jeszcze jedną partię polityczną, samemu coraz bardziej wchodząc w rolę jeszcze jednego polityka. A dwóch posłów, którzy współuczestniczyli w tworzeniu stowarzyszenia, w tym jego przewodniczący, uznało, że im z Kukizem nie po drodze i postanowiło de facto wstąpić do PiS. Stworzyło to sytuację kuriozalną, bo PiS z ideą endecką nie ma nic wspólnego, a sam Jarosław Kaczyński tradycji tej wręcz nienawidzi i gardzi nią nie mniej niż opiniotwórcze salony lewicy” – pisze.

Nowy projekt Ziemkiewicza?

Ziemkiewicz przyznał, że pracuje nad „projektem zinstytucjonalizowania swej pozaliterackiej działalności”, który, jak twierdzi, ma działacz na rzecz lepszej Polski.

„Pracuję nad projektem zinstytucjonalizowania swej pozaliterackiej działalność, który, mam nadzieję, będzie w stanie skuteczniej działać na rzecz lepszej Polski, i z góry do udziału w tym projekcie, gdy już dojrzeje, wszystkich zapraszam – poza tymi, którzy chcieliby w nim szukać odskoczni do działalności politycznej” – pisze.

Amerykanie mówią „shit happend” i idą dalej. Nie jestem Amerykaninem, więc raz jeszcze przepraszając za sprawiony zawód, odwołam się do słów modnego w czasach mej młodości poety „Zaprawdę, godnym i sprawiedliwym, słusznym i zbawiennym jest, iść i padać, z-padłych-wstawać, dobra wasza, gwiżdżą ptaki, I tego trzymać się trzeba” – zakończył.

Chruszcz nowym prezesem „Endecji”

25 kwietnia na SejmLogu informowaliśmy, iż Adam Andruszkiewicz przestał pełnić funkcję prezesa „Endecji”. Jego stanowisko zajął Sylwester Chruszcz, który podobnie jak dotychczasowy prezes należy do koła poselskiego Wolni i Solidarni.

„Dziś złożył rezygnację z funkcji prezesa Pan Adam Andruszkiewicz, swoją decyzję uzasadnił swoimi odrębnymi planami politycznymi. Na stanowisko Prezesa zarząd wybrał Sylwestra Chruszcza przy jednym, moim głosie sprzeciwu. Nie zgadzam się na zawłaszczanie stowarzyszenia w myśl programu ” Koledzy kolegom ” wybór jest zgodny ze statutem. Nowe władze powinno wybrać walne zgromadzenie” – pisał wówczas na profilu społecznościowym Endecji, poseł Marek Jakubiak.

 

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.