Connect with us

Europa i Świat

Osiem zamachów na Sri Lance. Co najmniej 350 zabitych. [AKTUALIZACJA]

Dodano

dnia

Fot. AntanO/ Wikimedia

W Niedzielę Wielkanocną doszło do wybuchów bombowych na Sri Lance. Pierwotnie zamachy miały miejsce w trzech kościołach i trzech hotelach. Jednak doszło do kolejnych dwóch eksplozji na przedmieściach stolicy kraju. Liczba zabitych wzrosła do 359 osób, a ponad 500 jest rannych – podaje agencja prasowa AFP.

Pierwsze informacje mówiły o śmierci kilkudziesięciu osób, jednak wraz z upływem czasu liczba ofiar wzrosła. We wtorek  na godz. 9 rano polskiego czasu wskazuje się, że w wyniku ośmiu eksplozji zginęło co najmniej 350 osób, a ponad 500 jest rannych. Władze kraju przyjmują, że zginęło 37 obcokrajowców.

Do sześciu zamachów doszło w stolicy kraju – Kolombo. Wybuchy miały miejsce w kościele św. Antoniego oraz w trzech hotelach: Shangri-La Colombo, Kingsbury Hotel, Cinnamon Grand Colombo, a także na przedmieściach stolicy. Do pozostałych wybuchów doszło w kościele św. Sebastiana w Migamuwie, miejscowości leżącej około 30 km od Kolombo oraz na wschodzie wyspy w świątyni w Madakalapuwie. Dziewiąta eksplozja była zaplanowana tuż przy międzynarodowym lotnisku w Kolombo. Jednak zamach się nie powiódł, ponieważ saperzy zneutralizowali bombę domowej roboty.

Zamachy w kościołach miały miejsce podczas odprawiania w nich mszy świętej.

Kto przeprowadził ataki?

Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w odstępie 30 minut w trzech kościołach i hotelach. Lankijska policja poinformowała, że ataki były samobójcze. W pierwszych pięciu zamachach były one przeprowadzone przez pojedyncze osoby. Z kolei w hotelu Shrangi-La w Kolombo wzięło udział dwóch samobójców.

Wieczorem w niedzielę policja znalazła furgonetkę, którą podejrzani prawdopodobnie przyjechali do Kolombo. Aresztowano już ponad 58 osób. Agencja AFP wskazała, że 13 aresztowanych jest ze Sri Lanki i należą do ugrupowania ekstremistycznego.

Premier Sri Lanki Ranil Wickremesinghe, przytoczony przez agencję Reuters oświadczył, że rząd posiadał już wcześniej informację o grupie islamistycznej, która mogła mieć związek z zamachami w kościołach [National Thowheeth Jama’ath – przyp. red].

„Była to międzynarodowa sieć, bez której ataki te nie osiągnęłyby sukcesu” – powiedział rzecznik prasowy prezydenta Sri Lanki Maitripala Sirisena, cytowany przez agencję Reuters.

Ta sama agencja prasowa dotarła do zapisów rozmów i dokumentów, które miały świadczyć o tym, że 10 dni przed zamachami służby lankijskie wiedziały, że w najbliższych dniach może dojść do ataków terrorystycznych. Policja wszczęła dochodzenie w sprawie niedopełnienia procedur i zasad bezpieczeństwa przez służby wywiadu, co umożliwiło do przeprowadzenia zamachów.

Władze Sri Lanki tymczasowo wyłączyły dostęp do mediów społecznościowych w obawie przed rozpowszechnieniem fake newsów i nieprawdziwych informacji.

Osoby wyznające buddyzm stanowią zdecydowaną większość 22-milionowego państwa. Szacuje się, że jest ich około 70%. Drugą religią na Sri Lance jest hinduizm (12,6%). Dopiero na kolejnych miejscach są Islam (9,7%) i Katolicyzm (6,2%). Jednakże dane te pochodzą z 2012 roku, przez co obecnie punkty procentowe mogą się różnić. W ostatnich latach dochodziło do napięć na tle religijnym pomiędzy buddystami a muzułmanami.

Źródło:
Reuters, AFP, Al Jazeera, Agencia EFE, Twitter, Onet, TVN24
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.