Connect with us

Polska

Platforma Obywatelska przeciwko artykułowi 13 dyrektywy „ACTA 2”

SejmLog

Dodano

dnia

Fot. Wikimedia/Rog01

Platforma Obywatelska ogłosiła, iż opowiada się przeciwko artykułowi 13 dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym zwanej „ACTA 2”. Zakłada on filtrowanie wszystkich treści udostępnianych w internecie.

Artykuł 13 dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym, zakłada, wbrew zapewnieniom unijnych notabli, wprowadzenie przez duże platformy internetowe obowiązku filtrowania treści pod kątem naruszenia praw autorskich. Na platformy nałożona została bowiem odpowiedzialność za to, co się na nich znajdzie. W praktyce nie ma więc innej możliwości analizowania milionów publikowanych dziennie postów. W tym celu najprawdopodobniej powstać będzie musiał specjalny algorytm, który zanim wrzucimy coś do sieci, sprawdzi czy treść nie narusza prawa autorskiego. Przeciwnicy forsowanego prawa, eksperci oraz naukowcy twierdzą, że doprowadzi to do cenzury internetu, a w konsekwencji do jego całkowitej zmiany.

Czytaj także: Niemiecki europoseł, który popiera „ACTA 2”: nie będzie filtrów, ale wolność słowa czasami może być ograniczona

Przeciwko całej dyrektywie opowiada się m.in. polski rząd, a teraz głos zabrali przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Już wcześniej eurodeputowany tej partii, Michał Boni, alarmował, że artykuł 13 doprowadzi do zapaści europejskiego internetu. Innego zdania byli za to jego partyjni koledzy Tadeusz Zwiefka oraz Jarosław Wałęsa, który dyrektywę popierają.

Czytaj także: Jarosław Wałęsa poprze dyrektywę zwaną „ACTA 2”? Sprzeciwia się jej polski rząd

PO przyznaje jednak, że jako partia artykułu 13 dyrektywy, czyli tego, który może doprowadzić do paraliżu sieci, nie popiera.

Na wczorajszym AMA w serwisie Wykop.pl Michał Boni oświadczył zaś, że przedstawił rekomendację dotyczącą głosowania przeciwko wszystkim europosłom PO. Nie wie, jednak czy każdy z nich się zastosuje. Wspomniani Zwiefka oraz Wałęsa wydają się być przekonani, aby zagłosować „za”.

Co ciekawe, we wcześniejszym głosowaniu (we wrześniu 2018 roku) na temat przekazaniu dyrektywy do dalszych prac w unijnych komisjach większość posłów PO głosowała „za”.

Głosowanie nad kontrowersyjną dyrektywą odbędzie się we wtorek 26 marca. Dziś na terenie całej Europy odbywają się demonstracje przeciwko „ACTA 2”.

 

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

1 Komentarz

1 Komentarz

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.