Connect with us

Polska

Ponad 15 tysięcy placówek oświaty jest gotowych do strajku

Damian Fiet

Dodano

dnia

Fot. Superbelfrzy / Pixabay

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował na konferencji prasowej w niedzielę, że prawie 80% szkół, zespołów szkół i przedszkoli jest gotowych do strajku nauczycieli, który rozpocznie się 8 kwietnia.

-Na prawie 20 tysięcy szkół, zespołów szkolnych oraz przedszkoli za strajkiem opowiedziało się 15 549 jednostek – oświadczył prezes ZNP.

-W skali kraju liczba strajkujących szkół, zespołów szkolnych, przedszkoli stanowi 79,5 punktu procentowego – dodał.

Sławomir Broniarz wyraził gotowość do rozmów z rządem na temat podwyżek dla nauczycieli, jednak zaznaczył, że „obecne podejście władzy do negocjacji sprawia, że 8 kwietnia  8 rano w szkołach i 7 rano w przedszkolach rozpocznie się bezterminowy strajk”.

-Chcemy i liczymy na to, że te rozmowy się zakończą jutro. Jeśli nie – gotowi jesteśmy do rozmów 24 godziny na dobę – zapewnił prezes ZNP, odnosząc się do zaplanowanych na 1 kwietnia negocjacji z rządem.

ZNP i Solidarność wspólnie przystąpią do strajku?

Podczas konferencji prasowej prezes ZNP zwrócił się także z zapytaniem do przedstawicieli związku zawodowego Solidarność, którzy również reprezentują część nauczycieli.

-Czy  „Solidarność” poprze nasz postulat i czy przyłączy się wspólnie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego i z Forum Związków Zawodowych do rozmów z rządem i wspólnie, trzy centrale związkowe, będziemy negocjować wzrost wynagrodzeń pracowników oświaty? – pytał prezes.

Związkowcy Solidarności walczą, o podniesie płac w oświacie o minimum 650 złotych od stycznia bieżącego roku i kolejnych 15% od stycznia 2020 roku do wynagrodzenia zasadniczego bez uwzględnienia na stopień awansu zawodowego nauczyciela.

Natomiast Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych domagają się podwyżki o 1000 złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku do wynagrodzenia zasadniczego.

W razie niepowodzenia rozmów, zaplanowany jest protest w szkołach, począwszy od 8 kwietnia 2019 roku. Termin zapowiedzianego strajku zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami gimnazjalnymi – od 10 do 12 kwietnia oraz egzaminem ósmoklasisty mający miejsce w dniach od 15 do 17 kwietnia.

Źródło:
PolsatNews
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.