Connect with us

Polska

PiS, PO i Kukiz’15 składają projekty ustaw ws. jawności płac w NBP

Dodano

dnia

Fot. Wikimedia/Andrzej Barabasz

Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska oraz Kukiz’15 przygotowały projekty ustaw ws. jawności płac w NBP. 

Ustawa autorstwa PO jest w Sejmie od wtorku.

– Składamy projekt ustawy ujawniający zarobki w NBP.Polacy powinni wiedzieć ile zarabiają „asystentki” prezesa NBP. Pensje przekraczające 60 tys. zł są dowodem pazerności i patologii ludzi związanych z PiS. Motto Beaty Szydło: ”te pieniądze im się po prostu należały” wiecznie żywe! – napisał na Twitterze Sławomir Neumann.

W ustawie znajduje się m.in. obowiązek składania przez prezesa i kierownictwo NBP oświadczeń majątkowych.

Projekt PO początkowo poparło PiS.

– Jeżeli nie będzie przeszkód formalno-prawnych, z pewnością poprzemy projekt ustawy autorstwa PO  – mówiła Beata Mazurek.

Dziś wiemy jednak, że partia rządząca najprawdopodobniej nie poprze projektu, lecz przedstawi swój.

– PiS przedstawi projekt ustawy wprowadzający jawność wysokości wynagrodzeń w NBP- zarówno obecnie jak i za poprzednich zarządów. Ustawa wprowadzi także górną granicę zarobków dla osób zajmujących funkcje kierownicze w NBP (…) Ten projekt chcemy złożyć jak najszybciej. Jak będzie gotowy, będziemy prezentować szczegóły – oświadczyła w czwartek rzecznik PiS.

– Wczoraj mówiłam, że informacje (o propozycji PO – przyp. red.) znam z doniesień medialnych, że jeśli spełni wymogi formalno-prawne, to go poprzemy. Natomiast to nie jest kwestia tylko ujawnienia wysokości zarobków, ale opinia publiczna mówi o tym, że te zarobki są bardzo wysokie, więc chcemy podejść do sprawy kompleksowo. Nie tylko je ujawnić, ale również ustalić górne ich granice – dodała.

W międzyczasie złożenie swojego projektu zapowiedzieli przedstawiciele Kukiz’15. Stanisław Tyszka przyznał, że zakłada on m.in. odebranie prezesowi i zarządowi NBP możliwości kształtowania wynagrodzeń banku. To miałoby znaleźć się w kompetencjach Sejmu.

Wicemarszałek zdradza, że według projektu ustawy K’15 wysokość wynagrodzeń w państwowej instytucji miałaby być ustalana za pośrednictwem zarządzenia Marszałka Sejmu. Ostateczną decyzję poprzedzić miałaby zaś szeroka debata publiczna, po której nastąpiłoby głosowanie w Sejmie.

Czytaj także: Odbyła się konferencja prasowa NBP ws. polityki kadrowej i płacowej

Źródło:
Twitter, money.pl
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.