Connect with us

Polska

Robert Gwiazdowski: OFE nigdy nie powinny powstać

SejmLog

Dodano

dnia

Robert Gwiazdowski/Fot. Polska Fair Play/Facebook
Robert Gwiazdowski/Fot. Polska Fair Play/Facebook

Robert Gwiazdowski skomentował plany polskiego rządu ws. likwidacji OFE. Lider Polski Fair Play przedstawił swoje stanowisko na ten temat.

Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem do ZUS. Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

Mateusz Morawiecki poinformował, że sposób przebudowania systemu emerytalnego będzie oparty na trzech filarach jakim są ZUS, Pracownicze Plany Kapitałowe i Indywidualne Konta Emerytalne. Wyjaśnił, że środki z OFE, których jest blisko 162 mld zł trafią na konta emerytalne prawie 16 mln Polaków.

„Jeśli zdecydujemy się na przeniesienie środków na indywidualne konto emerytalne (IKE), to będziemy musieli wpłacić podatek – nazwany „opłatą przekształceniową” – w dwóch ratach: 7,5 proc. wartości w 2020 i drugie 7,5 proc. w 2021, które zostaną przekazane na FUS” – podaje branżowy serwis money.pl.

Robert Gwiazdowski: OFE nigdy nie powinny powstać

Głos ws. ogólnokrajowej dyskusji na temat OFE zabrał Robert Gwiazdowski. Lider Polski Fair Play uważa, że OFE nigdy nie powinny powstać.

„OFE nigdy nie powinny powstać. Ich likwidacja przez POPiS to jeden z niewielu pozytywów ich rządów. A ich awantura kto swoją połowę zlikwidował gorzej to symbol awanturnictwa” – napisał na Twitterze.

„Zdaniem PiS, PO oszukała ludzi z OFE w 2012. Zdaniem PO, PiS oszukuje ludzi z OFE w 2019. I to cała różnica” – dodał. „Nikt wam nic nie ukradł „z OFE”. To ZUS wam co miesiąc „kradnie” z konta. Mógł wszystko wydać na emerytury – nie musialby wtedy pożyczać z banków na emerytury a wy płacić podatków na dotację z budżetu do emerytur i na wykup obligacji z OFE” – stwierdził w kolejnym wpisie.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.