Connect with us

Polska

Śmiszek: każdy homofob, który zagraża bezpieczeństwu osób LGBT, zostanie ukarany, z więzieniem włącznie

Dodano

dnia

Krzysztof Śmiszek/Fot. Krzysztof Śmiszek/profil oficjalny polityka na Facebooku
Krzysztof Śmiszek/Fot. Krzysztof Śmiszek/profil oficjalny polityka na Facebooku

Krzysztof Śmiszek będzie „jedynką” partii Wiosna z okręgu dolnośląsko-opolskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Urodził się w 1979 roku, jest doktorem nauk prawnych i wieloletnim partnerem Roberta Biedronia.

W wywiadzie z „Gazetą Wyborczą” skupiono się przede wszystkim na sferze związanej z prawami osób homoseksualnych, ale nie zabrakło także pomysłów na polski parlament. Jak przekonywał Robert Biedroń w jednym z wywiadów, będzie sprawował mandat posła Parlamentu Europejskiego aż do wyborów krajowych.

„W Sejmie mamy gejów i lesbijki. Byłbym przeszczęśliwy, gdyby wzorem Parlamentu Europejskiego powołać u nas koło posłów LGBT i ich przyjaciół. (…) Politycy PiS-u będą się z nami spotykać, będą musieli z nami rozmawiać, podawać nam rękę, pić z nami kawę czy herbatę. Będą musieli siedzieć w tym samym studiu, przy jednym stole i jednocześnie robić swoją obrzydliwą, nienawistną politykę. I w efekcie trudniej im będzie powiedzieć tak jak Korwin jeszcze parę lat temu, że jemu się słowo »gej« kojarzy tylko z innym słowem na »g«”

– mówił Krzysztof Śmiszek w rozmowie z Grzegorzem Wysockim.

Biedroń prezydentem?

W wywiadzie padło także pytanie o to, czy polskie społeczeństwo jest gotowe na homoseksualnego prezydenta? Polityk Wiosny deklarował, że „postęp zawsze budzi opór”.

„Od lat toczy się ta debata nad tym, co już wolno gejowi, a czego jeszcze nie. Choć to nie jest tylko polska specyfika. Tak jeszcze wszędzie, gdzie mniejszościowe grupy społeczne się emancypują. I wszędzie jest tak, że postęp budzi opór”

– dodawał.

Śmiszek: związki partnerskie i adopcja – w ciągu pięciu lat

Krzysztof Śmiszek podkreślał w wywiadzie, że wraz z Robertem Biedroniem nie chcieli brać ślubu za granicą, ponieważ nie czują się „obywatelami gorszej kategorii” i liczą, że będą mogli pobrać się w Polsce. Jak przekonywał, kwestia wprowadzenia równości małżeńskiej, a tym samym – także możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne – to kwestia maksymalnie pięciu lat.

„Związki partnerskie oraz równość małżeńska zostaną w Polsce wprowadzone nie później niż za pięć lat. (…) Dla mnie standardem w 2019 roku jest równość małżeńska, a jeśli mówimy o równości małżeńskiej, to mówimy także o wszystkich prawach i wszystkich obowiązkach, które przysługują małżonkom.

– mówił Śmiszek w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Homofobia karana nawet więzieniem

Krzysztof Śmiszek zapowiedział, że Wiosna będzie chciała wprowadzić przepisy, które będą penalizować homofobię.

„Wprowadzimy takie przepisy, że każdy homofob, który żeruje na najniższych instynktach i zagraża bezpieczeństwu osób LGBT, zostanie ukarany, z więzieniem włącznie. Niezależny sąd i niezależna prokuratura będą mogły wszczynać postępowania karne przeciwko homofobom”

– przekonywał.

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

21 komentarzy

21 Comments

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.